What are you really buying?

Every so often I get someone who brings up the price of our freight online. We charge .70 per lb for freight as we ship UPS and USPS. The retail shipping price for UPS is over $1 per lb. but because of our shipping volume we get a much better freight rate, which we pass those savings on to you. I put together a spread sheet that should turn the light bulb on in a variety of ways.

One could buy a 1/2 acre bag of Grandpa Ray's Mass Builder that plants 1/2 acre or one could buy a big box store blend that they say also plants 1/2 acre. Ours is .99 per bag less than theirs. If one looked at the tags, we do not use coated seeds in our mass builder and many other options have 35% coated seeds in theirs. When one